گروه صنعتی مینو


مقاله

ارده شیره خرما صبحانه ای با خواص بیشمار

تعداد بازدید : 69210 نفر
خواص ارده و شیره به عنوان یک ماده غذایی صددرصد طبیعی بسیار زیاد است. کنجد اصلی ترین ماده تشکیل دهنده ارده است که تقویت قوای جسمی و تسکین دردبخشی از خواص آن است.

ارده چیست؟

 ارده نام نوعی غذاست که از کنجد کوبیده شده به دست می‌آید. در حقیقت ارده خود به تنهایی یک ماده غذایی کامل برای هر وعده غذایی بویژه صبحانه است. ارده فاقد هر گونه افزودنی، اعم از شیمیایی و غیرشیمیایی است و به‌عبارتی صددرصد طبیعی است. ماده اصلی و تنها ماده تشکیل دهنده آن کنجد است. در واقع مایعی است که از کنجد نرم پوست کنده بریان و نرم کوبیده تهیه شده و روغن آن جدا نشده باشد.
 
خواص بیشمار ارده؟
برای اینکه به خواص ارده و شیره اشاره کنیم در ابتدا بهتر است از خواص ماده اصلی تشکیل دهنده ارده یعنی همان کنجد به طور مختصر بگوییم.
_کنجد منبع غنی از پروتئین است و ارزش غذایی بالایی دارد. هر قاشق غذاخوری کنجد تأمین کننده 14 درصد از نیاز روزانه به کلسیم بدن است؛ مصرف 50 گرم از کنجد، 25 درصد از نیاز روزانه به اسید فولیک را بر طرف می‌کند.
_دانه کنجد دارای 20 تا 25 درصد پروتئین، 50 درصد چربی و به نسبت مساوی اسیدلینولئیک و اولئیک است. کنجد یکی از منابع بسیار مفید برای جذب آهن، روی و کلسیم به شمار می‌آید.
_این دانه منبع آهن گیاهی است که برای رفع خستگی مفید است همچنین مصرف این دانه گیاهی برای افرادی که مبتلا به کم‌خونی فقر آهن هستند می‌تواند بسیار مۆثر باشد.
_افرادی که شیر دوست ندارند و یا به هر دلیل مصرف شیر به مزاجشان سازگار نیست  می‌توانند از کنجد برای تأمین کلسیم، روی و آهن خود که از مواد معدنی مهم به شمار می‌آید، استفاده کنند.
گفتنی است خاصیت اصلی انواع شیره و ارده، انرژی‌زا بودن آنهاست و برای فصل زمستان که بدن به انرژی بیشتری برای گرم کردن خود احتیاج دارد، بهترین غذا محسوب می‌شوند.
_دانه ی کنجد مغذی و نرم کننده است و برای نرم کردن سینه مفید است .
_ارده و شیره یک چاق کننده و تقویت کننده نیروی جنسی بوده و دیر هضم می‌باشد. منضج دمل‌ها و زخم‌های چرکی و تسکین دهنده درد، گرمی و خشکی عضو می‌باشد. مزاج گرم و تر دارد و مصلح آن سرکه و عسل است.
_از کنجد و ارده در درمان اختلالات کبد و کلیه استفاده می‌شود و برای درمان استخوان‌درد و درد مفاصل هم مفید است.
_به دلیل تحرک بالای کودکان، مصرف ارده و حلوا ارده در وعده صبحانه، علاوه بر رساندن انرژی لازم به آنها، باعث تقویت حافظه‌شان هم می‌شود.
_شیره‌ی خرما همان خواص خرما را دارد. حاوی فسفر و آهن است که مصرف آن در وعده‌ی صبحانه باعث فعال شدن سلول‌های عصبی و در ضمن مانع ایجاد کم خونی در افراد می‌شود. شیره خرما، تسکین دهنده‌ی دردهای رماتیسمی و امراض شریانی و وریدی هستند.
_دانه های سیاه کنجد از نظر خواص ترجیح داده می شود  و در کشورهای زیادی این دانه ها به عنوان پاد زهر مورد توجه است و به علاوه برای معالجه ی بی حسی ، کرختی ، فلج ، یبوست و کاهش فشار خون بالا تجویز می شود .
_همچنین شیره در بدن باعث دفع اوره و مقداری از اسیدهای غیرمفید بدن می‌شود و کارشناسان تغذیه آن را پاک‌کننده بقایای غذاها در روده و معده می‌دانند. البته شیره به خون‌سازی نیز کمک می‌کند.
_شیره و ارده ، هر دو تسکین‌دهنده دردهای رماتیسم و امراض شریانی و وریدی هستند.
_در ترکیب غذایی خرما، فسفر و آهن وجود دارد که مصرف شیره خرما در وعده صبحانه باعث فعال شدن سلول‌های عصبی و در ضمن مانع ایجاد کم‌خونی در افراد می‌شود.
_شیره و ارده هر دو طبیعت گرم دارند و مصرف آن برای گرم‌مزاج‌ها موجب غلیظ شدن صفرایشان می‌شود و نتیجه آن، جوش زدن در صورت و بدن‌شان است که راه درمانش هم خوردن میوه‌های تازه با طبیعت سرد است.
 باید گفت که ارده و روغن کنجد سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده‌اند که اگر در معرض هوای گرم و نور قرار بگیرند، چربی‌هایشان اکسید شده و روغن به اصطلاح فاسد می‌شود بنابراین کنجد و فرآورده‌های تهیه‌شده از آن باید در جای خشک، خنک و دور از نور آفتاب نگهداری ‌شود.
_ارده نرم کننده ی سفتی ها و ورم ها ی سفت داخلی است و دمل ها را نیز نرم می کند و مسکن درد ان است هم چنین ضماد و مالیدن ان نیز همین خواص را دارد .
  همچنین برای رفع بیماری های رحم توصیه می شود . روغن دانه های کنجد جانشین برتری برای روغن زیتون است.


   11
نظرات کاربران : تعداد 26
نظرات کاربران
۱۳۹۵/۱۰/۳
M.R
وای خیلی عالیه یعنی صبحانه که بخری تا شب توپ توپی
۱۳۹۵/۱۰/۱۰
ahmad20pc
عالیه ارده شیره خرما در صبحانه
۱۳۹۵/۱۰/۲۰
M.R
Big Like
۱۳۹۵/۱۱/۳
Alireza64
ما بطور سنتی این محصولات رو داریم، از قدیم تا الان همیشه ارده، پشمک و حلوا جزیی از سبد غذایی فصل سرما برای جنوبی ها محسوب میشده، شیره ی خرما که ما در زبان محلی بهش دوشآب میگیم هم مکمل خوبی براشون محسوب میشه، نوعی پشمک که فقط با شیره ب خرما شیرین میشه واقعا مفید و خوشمزه ست
۱۳۹۵/۱۱/۳
mra
خیلی خوشمزه است ولی ما در کرج خیلی کم این محصول را مشاهده می کنیم
۱۳۹۵/۱۱/۳
mra
عالی بود
۱۳۹۵/۱۱/۳
mra
کاش این محصول به طور فراوان به استان البرز عرضه شود
۱۳۹۵/۱۱/۱۶
mahdi ntm
....
۱۳۹۵/۱۱/۱۹
یاسر
خوشمزه و عالی
۱۳۹۵/۱۲/۲
آندیل
پیشنهاد میکنم این مطالب رو رد نشید ،واقعا جالبه
۱۳۹۵/۱۲/۴
آندیل
از این محصول در بازار تبریز زیاد عرضه نشده
۱۳۹۶/۳/۷
سید مجید
دوسش دارم
۱۳۹۶/۳/۱۱
سید مجید
بسیار خوشمزه است
۱۳۹۶/۳/۱۸
Alireza64
😊
۱۳۹۶/۳/۲۱
فرناز
خوبه
۱۳۹۶/۳/۲۱
فرناز
خوبه
۱۳۹۶/۳/۲۷
لال بخش
عالیه
۱۳۹۶/۳/۲۹
لال بخش
عالیه
۱۳۹۶/۴/۱
لال بخش
به دلیل تحرک بالای کودکان، مصرف ارده و حلوا ارده در وعده صبحانه، علاوه بر رساندن انرژی لازم به آنها، باعث تقویت حافظه‌شان هم می‌شود
۱۳۹۶/۴/۳
لال بخش
خوبه
۱۳۹۶/۴/۱۴
لال بخش
از کنجد و ارده در درمان اختلالات کبد و کلیه استفاده می‌شود و برای درمان استخوان‌درد و درد مفاصل هم مفید است
۱۳۹۶/۵/۷
لال بخش
افرادی که شیر دوست ندارند و یا به هر دلیل مصرف شیر به مزاجشان سازگار نیست می‌توانند از کنجد برای تأمین کلسیم، روی و آهن خود که از مواد معدنی مهم به شمار می‌آید، استفاده کنند.
۱۳۹۶/۵/۲۶
لال بخش
کنجد یکی از منابع بسیار مفید برای جذب آهن، روی و کلسیم به شمار می‌آید
۱۳۹۶/۶/۴
سابروسا
خیلی خوشمزه هست
۱۳۹۶/۶/۱۰
سابروسا
مرسی
۱۳۹۶/۶/۲۷
sodab
عالیه ارده شیره خرما .......میانه وعده
شما میتوانید بعد از ورود برای این مقاله نظر ثبت نمایید.
نظر شما :

 

   


گروه مینو در شبکه های اجتماعی

تماس با ما

    آدرس : تهران - کیلومتر ۱۰ جاده مخصوص کرج - ساختمان مینو

    ۰۲۱۴۸۸۳۰

    info@minoogroup.com

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه صنعتی مینو می باشد © | طراحی وب سایت : شرکت بازارسازان